Yukarı Dön

Basvuru Duyurusu

Üretim Çalışmaları

Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek Üretim Çalışmaları bu sene, üçüncü yılında, Ayvalık’ta gerçekleşiyor! Türkiye’nin dört bir yanından burslu olarak ağırlanacak üniversite öğrencileri, sektördeki tecrübeli ve alanında önde gelen meslektaşları ile aynı sahneyi paylaşarak deneyim edinme şansı yakalayacaktır. 

 

Disiplinlerarası çalışmayı hedefleyen özgün bir sanat eğitimi ve araştırma alanı olan Üretim Çalışmaları, profesyonel sanatçıları ve geleceğin profesyonellerini eşit bir zeminde birleştirerek beraber bir üretime zemin oluşturacak ve bu üretimi teşvik edecektir. Geleneksel eğitim modeline alternatif bir yol sunmak amacıyla ortaya çıkan Üretim Çalışmaları ortak ve eşit paylaşıma alan açmayı hedeflemektedir.

 

Öğrencilerin bir tiyatro oyununun oluşumundaki tüm aşamaları deneyimlemelerini sağlayan Üretim Çalışmaları kapsamında katılımcılar; metin yazarlığı, tiyatro yönetmenliği ve oyunculuk dallarında faaliyet gösterecektir. Yazarlık grubu, yönetmenlik grubu ve oyunculuk grubu olmak üzere 3 üretim grubuna ayrılacak öğrencilerin her biri sergilenecek oyun üzerine özel bir çalışma sürdürecektir. Üretim gruplarının bağlı olduğu farklı mentorlar olacaktır ve bu isimlerin eşliği ile üretimler gerçekleşecektir. Bu sene 3 proje direktörünün koordine edeceği çalışmalarda yer alacak öğrencilere, başarılı işleri ile isimlerini duyurmuş 11 sanatçı eşlik edecektir. Geçtiğimiz senelerde Hare Sürel, Funda Eryiğit, Ceyda Düvenci, Kanbolat Görkem Arslan, Sündüz Haşar, Firuze Engin, Öner Erkan, Melis Öz ve daha birçok önde gelen sanatçı Üretim Çalışmalarında yer almıştır.  

 

19 Haziran 2022 tarihinde ilk olarak yazarlık ekibinin çalışmaları ile başlayacak proje, yönetmenlik ve oyunculuk ekibin çalışmaları ile devam edecektir. Festivalin son günü, 26 Haziran 2022 tarihinde  proje tamamlanacak ve üretimler sahneye konulacaktır. Üretim Çalışmalarında çıkan oyunlar her yıl farklı bir tema üzerinden işlenmektedir. Bu yıl üretilecek oyunların teması, Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali’nin gerçekleşeceği Ayvalık ve onun tarihi dokusundan ilham alınarak belirlenmiştir.

 

Üretim Çalışmaları, ‘Hafıza’ ve ‘İki Kapı Bir Dünya’ isimli 2 projeden oluşmaktadır. İki proje ekibi de aynı tarihlerde çalışmaya başlayacaktır. Başvuruların değerlendirilme aşamasında, özgeçmişiniz gözetilerek hangi projeye dahil olacağınız Üretim Çalışmaları organizasyon ekibi tarafından karar verilecektir. İki projenin detayları aşağıdadır;

 

  • Proje: İki Kapı Bir Dünya

 

Birbirinden tamamen farklı iki bakış açısı ortak bir alanda nasıl kavuşur? Birbirleriyle nasıl konuşur, nasıl kaynaşır? İki kapı, iki kapının da ardında kendine özgü dünyaları… 

Peki ya bu dünyaların kapıları bir anda ortak bir alana açılır ve birbirleri ile konuşmaya başlarsa? Bu üretim atölyesinde birbirlerinden bağımsız olarak oluşturulan metinler birleştirilecek, yönetmen ve oyuncu ekiplerinin dahil olması ile ortak bir üretim platformu yaratılacak. Bu sayede zamanı ve mekanı birlikte tekrar kurmanın yolları araştırılacaktır.

 

Yazarlık öğrencileri ilk olarak özgün metinler üzerine çalışmaya 19 Haziran günü başlayacaktır. Yazarlık ekibinden 2 öğrenci, alanında önde gelen bir yazarın verdiği çerçeveler doğrultusunda metnini oluşturacaktır. Oyun metninin üretim sürecinde 2 yazar öğrenci birbirlerinden habersiz şekilde, bireysel bir çalışma sürdürecektir. Ardından bir araya gelecek 2 yazarlık öğrencisi ürettikleri hikayeleri birbirine bağlayarak özgün bir oyun metni oluşturacaktır. Oyunun yazım aşaması tamamlandığında, 1 yönetmen öğrenci oyun metnini inceleyip oyuncular ile çalışmaya başlayacaktır. 5 oyuncu öğrenci ve alanında önde gelen 2 oyuncu, 1 yönetmen öğrenci eşliğinde çalışmalarını gerçekleştirecek ve profesyonel sanatçılar ile oyunculuk öğrencileri beraber sahne alacaktır. 

 

Bu çalışmanın sonunda üretilen oyun, Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali’nde son gün Alternatif Sahnede perform edilecektir. Oyunun süresi, 30-40 dakika aralığında olacaktır. 

 

  • Proje: Hafıza

 

Ayvalık, zorunlu göç ve mübadelenin izlerini halen sokaklarında ve evlerinde taşımaktadır. Geçmişin izlerini somut bir şekilde barındıran bu bölge, gelecek nesillere tarihin aktarılması için önemli bir kaynak olmaktadır. ‘Hafıza’  çalışmasında Ayvalık’ın bizlere sunduğu hikayelerden ilham alacak metinler ve oyunlar, Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali’nin son gününde seyirci ile buluşacaktır.

 

Bu bölümde, metnin oluşması için 4 yazarlık öğrencisi ve alanında önde gelen 1 yazar beraber çalışacaktır. Yazar, hikaye bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmak için yazarlık öğrencilerine önceden belirlediği çeşitli karakter künyelerini dağıtacaktır. Karakter künyeleri, Ayvalık’ın değerli arşivinde yer alan gerçek hikayelerden ilham almaktadır. Bu künyeleri inceleyen her bir yazarlık öğrencisi, direktörlerin desteği ile toplamda 2 özgün metin yazacaktır. Her oyun farklı bir hikayeden beslenecek ancak benzer temaları işleyecektir. 

 

Yazılan metinlerin sahneye taşınabilmesi için, 4 yönetmen öğrenci verilen 2 metin üzerinden çalışmalara başlayacaktır. Toplamda üretilen 8 metnin her birinde 1 oyunculuk öğrencisi ve alanında önde gelen bir oyuncu yer alacaktır. Bu çalışma ile oyunculuk öğrencilerinin hepsi uzman bir sanatçı ile bire bir olarak çalışma imkanı bulacaktır. Her bir oyun en fazla 10 dakika sürecektir. Bu çalışmanın sonunda toplam 8 oyun ortaya çıkacak ve festivalin son gününde (26 Haziran 2022), Ayvalık’ın tarihi evleri ve sokaklarında sergilenecektir.

 

Başvuru Süreci:

 

Üretim Çalışmaları Projesine katılmak isteyen üniversite öğrencileri başvurularını gerçekleştirdikten sonra elemeye tabii tutulacaktır. Her üretim grubun başvurusu ayrı olarak değerlendirilecektir. Başvuru yapacak kişinin sadece bir üretim grubunu (yazarlık, yönetmenlik ya da oyunculuk) seçmesi gerekmektedir. Birden fazla gruba başvuru yapan adayların başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır. Elemeleri başarıyla geçen 24 öğrenci projede yer alma hakkına sahip olacaktır. Toplamda 24 öğrencinin yer alacağı bu projelere; 13 kişi oyunculuk grubundan, 6 kişi yazarlık grubundan ve 5 kişi yönetmenlik grubundan katılacaktır. 

 

Üretim Çalışmaları başvuruları, Türkiye’nin her bölgesinden gelecek üniversite öğrencilerine açıktır. Sınırlı sayıda öğrencinin yer alacağı bu projeye katılma hakkı kazanan kişilerin çalışma boyunca çadır konaklaması ve proje için gerekli ulaşım masrafları festival yetkilileri tarafından karşılanacaktır. 

 

Üretim Çalışmalarına katılım göstermek isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen belgeleri ve üretim grubu (yazarlık grubu, yönetmenlik grubu ya da oyunculuk) tercihini en geç 9 Haziran 2022 saat 23.59’a kadar  info@mirketorg.com adresine göndermesi gerekmektedir. Başvuru süresi içerisinde belgelerini yollamayan ya da eksik yollayan kişilerin başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır. Programa yapılan başvurularla ilgili iletişim, e-posta üzerinden yürütüldüğünden tüm adayların güncel bir e-posta adresine sahip olmaları gerekmektedir.

 

Başvuru için gerekli olan belgeler:

 

  • CV (Özgeçmiş)
  • Motivasyon/Niyet Mektubu (en az 150, en fazla 300 kelime) 
  • Oyunu İncelemesi (Online ya da canlı olarak izlediğiniz bir oyun/performans ile ilgili olarak sizlerde yarattığı etkiyi; sahneyi kullanım biçimi, tasarım elementleri, metne yaklaşım, oyunculuk tercihleri gibi konularda en fazla 200 kelimelik bir yazının eklenmesi)

Geçen senelerde

Üretim Çalışmaları

Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali bünyesinde gerçekleştirilen ve bugüne kadar 150’den fazla konservatuar öğrencisinin hayatına dokunan Üretim Çalışmaları, 2022 yılında da alternatif bir eğitim modeli yaratma gayesiyle profesyonel sanatçıları ve geleceğin profesyonellerini, beraber üretim yapacakları bir zeminde, bir araya getiriyor.

Kendini, sanatın multi-disipliner yapısından var eden Üretim Çalışmaları; kuşaklar arası iletişimi güçlendirmeyi, sektör içi tanışma ve çalışma imkanlarını artırmayı amaçlıyor.

Üretim Çalışmaları programına seçilen tüm öğrencilerin ulaşım, konaklama ve yemek masrafları festival tarafından karşılanıyor.

Adım Adım Oyun Üretimi
Bir tiyatro oyununun ortaya çıkarken geçtiği tüm aşamaların tecrübe edilmesini hedefleyen Adım Adım Oyun Üretimi; 2019 yılında metin yazarlığı, reji, tiyatro müziği, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı dallarını kapsadı.

Adım Adım Oyun Üretimi; yazarlık öğrencilerinin ve tiyatro müziği öğrencilerinin festivalden önce Datça’da mentorlarıyla buluşmasıyla başladı. Festivalin ilk günü yazarlardan metinlerini teslim alan reji öğrencileri, profesyonellerden ve öğrencilerden oluşan oyuncu havuzundan kura yöntemiyle ekiplerini oluşturdu. Festival boyu oyun ekipleri, sahne tasarım ekipleri, müzisyenler, yazarlar ve dramaturji öğrencilerinin provalarını gerçekleştirmelerinin ardından festivalin son günü Panayır Alanı Alternatif Sahne’de oyunlar sahnelendi.

Resimden Sahneye
2019 yılında ilki gerçekleşen Resimden Sahneye, oyuncuların hayal gücünü ve bedenleri ile olan ilişkilerini kuvvetlendirmek üzerine tasarlandı. “Bir oyuncunun bedeni bir ressamın fırçasıdır.” mottosuyla yola çıkmış olan çalışma, tiyatroda hareket tasarımı, koreografi ve fiziksel tiyatro alanlarında uzmanlaşmış profesyoneller mentorluğunda gerçekleşti. Her ekibin aynı resimden hareketle ortaya çıkardığı oyunlar, festivalin son günü Panayır Alanı Alternatif Sahne’de sahnelendi.

Üretim Çalışmalarından Fotoğraflar

İlhamını, hiç bitmesin diye oturduğumuz uzun masalardan aldık.