Yukarı Dön

portfolio single

Firuze Engin

Adım Adım Oyun Üretimi Yazarlık Mentoru

“1984 yılında Edirne’de Doğdu. Resim eğitiminin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nün Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.2006 yılında kurucuları arasında yer aldığı Tiyatro BeReZe ile çalışmaya başladı. Tiyatro BeReZe bünyesinde “Ama Bana Lazım”, “Kayıp Eşya Bürosu” ve “Kırmızı Ayakkabılı Kadınlar” adlı oyunların ortak yazarlığını yaptı. Aynı oyunlarda oyuncu olarak yer aldı. Yine Tiyatro BeReZe bünyesinde sahnelenen “Sadece Bir Gün” adlı oyunda oyuncu olarak yer aldı.

Tiyatro Oyunbaz’ın “Bernarda Alba’nın Evi” , Stüdio 4 İstanbul’un “Olmamış Mı?” adlı oyunlarında  oyuncu olarak yer aldı. Yazdığı Hıdrellez adlı oyun 2013,2014,2015 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda; 2017-18 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi.2014 yılında Yarının Oyunları projesi kapsamında yazdığı Cambazın Cenazesi adlı oyun İkinciKat Tiyatro, Bursa Nilüfer Kent Tiyatrosu ve Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları tarafından sahnelendi. Bu oyunla 2015 yılında, Afife Tiyatro Ödülleri- Cevat Fehmi Başkut özel ödülünü kazandı. İkinciKat Tiyatro yapımcılığında sahnelenen Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı “Kar Küresinde Bir Tavşan” adlı oyunun yönetmenliğin yaptı. Talimhane tiyatrosu yapımcılığında Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli adlı romanından uyarlanan “Zebercet”  adlı oyunu yazdı.  DASDAS yapımcılığında sahnelenen “Güle Güle Diva!” adlı oyunu yazdı ve yönetti.

Çocuklar için Yaratıcı yazarlık eğitimleri vermekte; yine çocuklarla el becerileri ve hayal gücünü kullanarak oyun yaratmaya dönük çalışmalar yapmaktadır. Tiyatro BeReZe bünyesinde çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarına devam etmekte, bağımsız olarak oyun ve senaryo yazarlığı yapmaktadır.

Date:

İlhamını, hiç bitmesin diye oturduğumuz uzun masalardan aldık.