Yukarı Dön

portfolio single

Dr. Gündüz Hasar

Adım Adım Oyun Üretimi Dramaturji Mentoru

“Akşehir’de doğdu.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi BYYO’yu bitirdi. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi’nde, Doktora eğitimini Kocaeli Üniversitesi’nde yaptı.

Yüksek Lisans tezini “Devlet Tiyatroları’nın yeniden Yapılanma Çalışmaları” üzerine hazırladı. Böylelikle çalışma hayatının önemli bir bölümünü oluşturan, “Ödenekli sanat kurumlarının özerkliği” çalışmalarını akademik alana taşıdı. Doktora çalışmalarını, “Yaratıcı Toplumsal Hareketler” üzerine yaparak, sanat-gündelik yaşam, sanat-iktidar-sokak ilişkisini inceledi.

1982 – 2003 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nda, 2003-2013 yılları arasında Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda çalıştı.

Devlet Tiyatroları’nda dramaturg olarak çeşitli oyunlarda görev yaptı. Basın ve Halkla İlişkiler bölümlerini kurdu, yönetti. DT’nin kuruluşunun 35. ve 40. Kuruluş yıldönümü kutlamalarında hazırlığında ve gerçekleştirilmesinde görev aldı. Diyarbakır ve Antalya DT’nin açılış organizasyonlarını gerçekleştirdi. DT’nin 50. Kuruluş yıldönümü çalışmalarının koordinatörlüğünü yaptı. Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu’nda Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı, Sanat İletişim Direktörlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Çeşitli oyunlarda, dramaturg ve yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin gerçekleştirilmesi için çalıştı, ilk yılından başlayarak, çeşitli defalar Festival Danışma Kurulu üyeliği yaptı, açılış gecelerini düzenleyip, yönetti.

Türkiye’de kadının siyasette görünür kılınması için kurulan Ka-Der’in kurucuları arasında yer aldı, iki dönem Genel Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulundu.

TRT tarafından hazırlanan Nuran Bayer’in yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı, ikibinli yıllarda Türkiye’de ve göçtükleri ülkelerde kadının durumunu anlatan, “Sesimi Duy” adlı belgeselin metin yazarlığını yaptı. Bu belgesel, “Sedat Simavi Televizyon Ödülü” kazandı. Kanal D’de yayınlanan, Ayşe Kulin’in “Veda” adlı romanının televizyon uyarlamasında, senaryo yazarlığı görevini üstlendi.

2004-2008 yılları arasındaKenter Tiyatrosu’nda “Genel Koordinatör” olarak görevi yaptı. Bu çalışmalar sırasında kurulan Akademi Kenter’de 2005-2009 yılları arasında, yöneticilik ve eğitmenlik görevleri üstlendi.

Türkiye’nin en köklü sahne dergisi olan “Tiyatro Tiyatro” Dergisi’nin Yayın Kurulu ve Tiyatro Ödülleri’nde seçici kurul üyeliği yaptı.

2012 yılında İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Dramaturg” ödülünü kazandı.

2014 yılında Tiyatro İs’te Hilal Kuvvet’in yazdığı, “Bahar Kuaför” oyununu sahneye koydu. Bu oyun, “Ekin Yazın Dostları” tarafından 2015 yılında, “Yılın Teması: Kadın” Ödülünü’nü kazandı.

Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk ile Gastronomi-Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. “Dramaturgi”, “Türk Tiyatrosu”, “Kültürel Düşüncenin Tarihi”, “Kültür Tarihi”, “Mitoloji”, “Tiyatro İşletmeciliği” dersleri veriyor.

2017-2018 sezonundan bu yana Afife Tiyatro Ödülleri jüri üyesi olarak görev yapmaktadır.

Date:

İlhamını, hiç bitmesin diye oturduğumuz uzun masalardan aldık.